Cég-Család-Én: Mi a reális, mi a jó, és mi a vágyott sorrend?
Van egy egyszerű feladat. Az egyszerű feladatok és az egyszerű kérdések megválaszolása pedig sokszor nem is olyan egyszerű, mint elsőre tűnik. Legalábbis, ha őszintén és tényleg átgondoljuk a válaszainkat. Cégvezetőkkel beszélgettünk, hogy mennyire fontos mentálisan és pszichésen figyelni magukra? Kell-e önismerettel foglalkozniuk? Vagy mindez a köldöknézegetés kategóriájába tartozik? És van-e számszerűsíthető, pénzben kifejezhető haszna?
Rávezetőként mindenki felrajzolta a saját „életkerekét”: egy kört, amelyet a cég–család–én hármasa között osztott fel úgy, ahogy jelenleg az életében ezek megjelennek. Ez volt a realitás. Ezután jött a második lépés: hogyan kellene lennie? Mi lenne a helyes arány? Majd a harmadik kérdés: ha nem lennének „kellek”, azaz külső elvárások – sem cégesek, sem családiak, sem társadalmiak –, akkor hogyan osztanák fel ezt a kört? Mi lenne a valódi, belső vágyuk?
Három egyszerű kérdés, három egyszerű rajz. Mégis egymás után átgondolva a kérdésekre adandó válaszokat és egyben is rájuk nézve az ottlévők megálltak és elgondolkodtak önmagukról, a fontossági sorrendekről az életükben, mindezt céges és üzleti „szemüvegükön” át.
Arról is beszélgettünk, hogy miért és mennyire (lenne) fontos önmagunkkal találkozni: a realitásunkkal, a vágyainkkal, a szükségleteinkkel, a korlátainkkal. Legfőképpen, mert cégvezetőként nem csak a saját családjukért és önmagukért felelnek, hanem a cégért és az ott dolgozókért és azok családjaiért is. Talán írnom sem kellene, hogy az életük legnagyobb részét a cég viszi el. És a legkevesebb idő, energia, fókusz önmagukra jut. Holott ide legalább annyi energiát és időt kellene és szeretnének tenni, mint a többire. És tulajdonképpen egy vállalkozó, cégvezető esetében az „én”-en áll, vagy bukik a másik két terület. Ha a vezető jól van, akkor tud a másik két területen is helyt állni, ha ő kiesik a rendszerből, akkor a cég és a család is nagy valószínűséggel megrendül.
Kell-e tehát önmagunkkal foglalkozni?
A tapasztalatom szerint igen és sokszorosan megtérül.
Próbálja ki ön is!
Rajzolja fel az életkerekét a cég (munka) – család (magánélet) – én hármas mentén:
Majd nézzen rá egyszerre a három rajzra, és tegye fel magának a kérdéseket:
- Mi lepi meg?
- Minek nem örül?
- Minek örül?
- Milyen érzés ezt így együtt látni?
- Mi az az egy apró lépés, amivel közelebb kerülhet a vágyott arányokhoz?
