Munkatársként, közép- vagy felső vezetőként folyamatosan nagy elvárásoknak kell megfelelni. A piac tempója, a szervezeti célok, a csapatok motiválása, a saját karrierpálya kialakítása és fenntartása – mind-mind olyan terhek, amelyek hosszú távon komoly nyomást jelentenek.
Sokan belül érzik, hogy valamin változtatni szeretnének
Lehet, hogy már sikeresek, de közben eltávolodtak attól, akik igazán lenni akartak.
Lehet, hogy napról napra teljesítenek, de közben háttérbe szorult a magánéletük, vagy kiüresedtek a hétköznapjaik.
Lehet, hogy új szintre lépnének a karrierjükben, de nem látják tisztán, merre és hogyan érdemes indulni.
Az életben gyakran adódnak olyan helyzetek, amikor a karrierünk, a munkahelyi környezet vagy éppen a személyes életünk átalakulásra szorul. Mindannyian azt az irányt keressük, amely biztosítja számunkra a boldogulást és az elégedettséget. Az alábbiakban összegyűjtöttem néhány kulcsfontosságú témát, hogy segítsek eligazodni a kihívások tengerében, hogy bátran léphessen előre karrierjében, életében, és megtalálja az ön számára jó megoldásokat.
Az első részben önismeretről, az önazonosság, valamint a minőségi magánélet fontosságáról lesz szó. A második részben pedig ránézünk a kiégés témakörére, a karrierstratégia fontosságára, és hogy mit lehet tenni folyamatosan nyomasztó elvárások és túlterheltség esetén.
Vajon jól használom a vezetői vagy szakértői készségeimet? Ki vagyok most – és ki szeretnék lenni a munkámban?
A tudatos karrierépítés egyik alapja, hogy ismerjük saját erősségeinket és a fejlődési irányainkat. Aki ezzel foglalkozik, hitelesebb vezetővé vagy értékesebb munkatárssá válik, és könnyebben találja meg a saját útját. Fontos, hogy tisztában legyen saját erősségeivel, érdeklődési körével és motivációjával: mi az, amit igazán szeretne csinálni; mi az, amiben kiválóan teljesít. Ha pedig már megtalálta az új irányt, érdemes részletes tervet készítenie, hogy hogyan érheti el a kitűzött célt; hogy milyen lépéseket kell tennie ahhoz, hogy sikeres legyen az átmenet.
Önállóan is kipróbálható tippek
Hogyan maradhatok önazonos a folyamatosan változó üzleti környezetben?
Ha folyamatosan alkalmazkodunk, de elveszítjük önmagunkat, az előbb-utóbb kiégéshez vagy belső feszültséghez vezethet. A hosszú távú, fenntartható siker alapja az önazonosság megőrzése. Ha nem vagyunk hűek saját értékeinkhez, könnyen úgy érezhetjük, hogy mások elvárásai irányítanak, nem pedig a saját vágyaink és céljaink. Az önazonosság segít abban, hogy valóban örömünket leljük abban, amit csinálunk, és képesek legyünk határokat szabni, hogy megőrizzük belső békénket. Csak akkor tudunk hatékonyan és eredményesen dolgozni, ha azonosulunk a saját céljainkkal és értékeinkkel – ez ad stabil alapot a fejlődéshez és a személyes elégedettséghez is.
Önállóan is kipróbálható tippek
Hogyan tudnék a munka mellett minőségi magánéletet is fenntartani anélkül, hogy állandóan bűntudatom lenne?
A munka és a magánélet egyensúlya nemcsak a saját jóllétünket, hanem a teljesítményünket is meghatározza. Ha nem adunk teret a magánéletünknek, hosszabb távon nemcsak kapcsolati veszteségeket szenvedünk el, de a munkában is kimerültebbé válunk. A minőségi idő, amelyet a családunkkal, barátainkkal vagy saját magunkkal töltünk, segít feltöltődni és megújulni, így jobban tudunk koncentrálni és teljesíteni a munkánkban. A személyes élet és a munka közötti határok tiszteletben tartása nemcsak a mentális egészségünket őrzi meg, hanem kreativitásunkat és problémamegoldó képességünket is növeli, valamint gazdagítja és erősíti emberi kapcsolatainkat mind a munkán kívül, mind a munkában.
Önállóan is kipróbálható tippek
Ebben a részben az önismerettel, az önazonossággal, valamint a minőségi magánélet fontosságával foglalkoztunk. A második részben pedig ránézünk a kiégés témakörére, a karrierstratégia fontosságára, és hogy mit lehet tenni a folyamatos elvárások és túlterheltség esetén.
A fenti kérdésekre nincsenek azonnali, egyetemes válaszok – de vannak működő megoldások. A jó hír az, hogy mindezek a helyzetek kezelhetők. Az önismeret fejlesztése, a célok tisztázása, a munka és a magánélet tudatos összehangolása, a kiégés megelőzése vagy éppen a karrierváltás nem kell hogy magányos küzdelem legyen. Pszichológusként –coachként – mediátorként, 20 évnyi, több iparágra kiterjedő tapasztalattal tudom, személyre szabott támogatással gyorsabban, könnyebben és fenntarthatóbban lehet valódi változást elérni.
Nem kell egyedül megküzdenie ezekkel a kérdésekkel. Az ingyenesen letölthető munkafüzet segít végiggondolni és megfogalmazni a legfontosabbakat. Ezen túl, ha úgy érzi, ideje lenne tisztábban látni, új irányokat találni, vagy egyszerűen csak szeretne jobban lenni a mindennapokban – várom szeretettel konzultációra az alábbi elérhetőségek egyikén.