Az előző részében arra kerestük a választ, hogyan tudjuk tudatosan építeni a karrierünket úgy, hogy közben önazonosak maradjunk, és teret adjunk a magánéletünknek is. Szó esett arról, milyen fontos, hogy tisztában legyünk saját erősségeinkkel, vágyainkkal és fejlődési irányainkkal, hogy hosszú távon is fenntartható és értelmes életet éljünk. Az is világossá vált, hogy a folyamatosan változó üzleti környezetben csak akkor tudunk stabilan és hitelesen működni, ha nem veszítjük szem elől a saját értékeinket, és megteremtjük az egyensúlyt a munka és a magánélet között.
A második részben most arra helyezzük a fókuszt, milyen veszélyeket rejthet a tartós túlterheltség, és miért érdemes már időben foglalkoznunk a kiégés megelőzésével. Megvizsgáljuk, hogyan kapcsolódik mindehhez a karrierstratégia tudatos alakítása, valamint hogy milyen konkrét eszközökkel csökkenthetjük a ránk nehezedő elvárások terhét. Mert a siker nem kell hogy kiégés árán jöjjön – lehetséges úgy is, hogy közben önmagunk maradunk.
Érzem a kiégés első jeleit, de hogyan állhatnék meg időben, hogy ne veszítsem el az energiáimat és a lelkesedésemet?
A kiégés nem egyik napról a másikra történik – és minél hamarabb felismerjük a jeleit, annál könnyebb megelőzni a komolyabb következményeket. A tudatos figyelem és az önmagunkkal való törődés kulcsfontosságú. A munkahelyi kiégés jelei közé tartozik a fáradtság, a motiváció elvesztése és az állandó stressz érzése. Ha úgy érzi, hogy minden energiáját kimeríti a munka, és már semmiben nem találja a motivációt, akkor érdemes foglalkoznia a kiégés kezelésével.
Önállóan is kipróbálható tippek
Szükségem lenne egy karrierstratégiára, de vajon hol kezdjem el, és milyen lehetőségeket rejt még számomra a jövő?
Aki tudatosan tervezi a karrierjét, nagyobb eséllyel ér el olyan célokat, amelyek valóban kielégítik, és nem sodródik egyik pozícióból a másikba anélkül, hogy tudná, miért is teszi. A karrierstratégia segít abban, hogy tisztában legyünk saját erősségeinkkel, érdeklődési körünkkel és hosszú távú céljainkkal. Ha tudatosan alakítjuk karrierünket, akkor mind szakmai fejlődésükre, mind személyes elégedettségünkre is figyelünk, hogy minél inkább képesek legyünk a munka és a magánélet között harmóniát teremteni. A világ folyamatosan változik, ezért egy világos, rugalmas karrierstratégia segítheti tartani a fókuszt és a hosszabb távon is jó döntések meghozatalát.
Önállóan is kipróbálható tippek
Milyen belső erőforrásokra támaszkodhatnék a folyamatos elvárások és a túlterhelés közepette?
Sokszor érezzük úgy, hogy folyamatos nyomás alatt élünk, ezért amikor így érzünk, különösen fontos lenne, hogy hogy ne csak „túléljünk”, hanem képesek legyünk megtalálni azokat a belső erőforrásokat, amelyek segítenek a megújulásban, fejlődésben és rugalmasságban. A belső erőforrások – mint mentális állóképesség, pozitív gondolkodás vagy a személyes értékekhez való hűség – segítenek átvészelni a nehéz időszakokat, miközben fenntartják a belső egyensúlyt. A tudatos önreflexió és a stresszkezelő technikák elsajátítása lehetővé teszi, hogy gyorsabban és hatékonyabban reagáljunk a kihívásokra. Ha képesek vagyunk felismerni és erősíteni ezeket a belső erőforrásokat, nemcsak jobban tudunk alkalmazkodni a változásokhoz, hanem könnyebben megőrizhetjük lelki és fizikai egészségünket is.
Önállóan is kipróbálható tippek
Bár ezekre a kérdésekre nincsenek egyformán érvényes, gyors válaszok, jó hír, hogy léteznek működő és kipróbált megoldások. A belső tisztánlátás, a saját igények és célok tudatosítása, a kiégés megelőzése, vagy épp a munka és magánélet újrarendezése nem feltétlen kell hogy olyan feldatok legyenek, amelyeket egyedül cipelnünk. Két évtizedes, szerteágazó szakmai tapasztalattal – pszichológusként, coachként és mediátorként – abban támogatom az ügyfeleimet, hogy személyre szabott módon, átlátható lépések mentén haladhassanak előre a saját útjukon.
Ha úgy érzi, itt az idő, hogy tisztábban lásson, új irányokat jelöljön ki, vagy egyszerűen szeretne nagyobb harmóniát a mindennapjaiban, akkor ebben örömmel leszek a partnere. Első lépésként javaslom az ingyenesen letölthető munkafüzetet, amely segít strukturáltan végiggondolni a legfontosabb kérdéseket. Emellett szívesen látom egyéni konzultáción is az alábbi elérhetőségeim egyikén.